Eläkeliiton hiihtomestaruus 2017 tulokset ke 15.3.

Eläkeliiton hiihtomestaruus 2017 tulokset ke 15.3.

Tulokset

EL-Hiihdot_ke

N85 : 1,0 km (V)

1. 203 Anja Lång Siilinjärvi/ Pohjois-Savo 7:41,8
202 2 N85 DNS

M85 : 2,0 km (V)

Status 13.02.53

1. 207 Martti Multala Kiuruvesi/ Ylä-Savo 7:18,9
2. 210 Vilho Salo Ylistaro/ E-Pohjanmaa 8:09,3 +50,4
3. 206 Unto Hankilanoja Soini/ E-Pohjanmaa 9:55,9 +2:37,0
208 Eero Kurkinen Kittilä/ Lappi DNS
209 Pentti Nissinen Mikkeli/ Etelä-Savo

N75 : 2,0 km (V)

Status 13.02.53

1. 215 Pirjo Karetie Jyväskylä/ Keski-Suomi 7:05,8 +0,0
2. 219 Terttu Pakarinen Mikkeli/ Etelä-Savo 7:48,7 +42,9
3. 217 Anneli Lantto Joroinen/ Etelä-Savo 7:59,2 +53,4
4. 216 Annikki Runnakko Alavus/ E-Pohjanmaa 8:49,4 +1:43,6
5. 218 Toini Vasikkaniemi Ähtäri/ E-Pohjanmaa 11:37,3 +4:31,5
213 Aira Vasikkaniemi Ähtäri/ E-Pohjanmaa DNS
214 Valma Keskitalo Kittilä/ Lappi

M75 : 3,0 km (V)

1. 230 Mauri Miettunen Kemi/ Lappi 10:23,3 +0,0
2. 226 Martti Kivelä Jämsä/ Keski-Suomi 10:42,7 +19,4
3. 222 Riku Kyllönen Riistiina/E-Savo 10:57,5 +34,2
4. 234 Esko Mustonen Kuusamo/ P-Pohjanmaa 11:22,2 +58,9
5. 229 Esko Linna Nivala/ P-Pohjanmaa 11:37,3 +1:14,0
6. 243 Raimo Huppunen Aura/Varsinais-Suomi 11:38,4 +1:15,1
7. 237 Raimo Vuorenmaa Saarijärvi/ Keski-Suomi 11:50,0 +1:26,7
8. 235 Toivo Vainio Jyväskylä/ Keski-Suomi 12:09,0 +1:45,7
9. 240 Paavo Hanhela Kiiminki/ P-Pohjanmaa 12:17,1 +1:53,8
10. 224 Reijo Kauppila Tampere/ Pirkanmaa 12:18,7 +1:55,4
11. 236 Seppo Ilvonen Kitee/ P-Karjala 12:36,7 +2:13,4
12. 242 Esa Lintulahti Kyyjärvi/ Keski-Suomi 14:23,7 +4:00,4
13. 227 Taisto Puumala Lehtimäki/ E-Pohjanmaa 14:38,6 +4:15,3
14. 228 Viljo Pakarinen Mikkeli/ Etelä-Savo 14:58,8 +4:35,5
15. 231 Juhani Isotalus Alavieska/ P-Pohjanmaa 15:20,8 +4:57,5
16. 241 Kalle Pääkkö Kiuruvesi/ Ylä-Savo 16:22,7 +5:59,4
17. 238 Urpo Leppänen Keuruu/ Keski-Suomi 16:56,9 +6:33,6
18. 225 Osmo Kärkkäinen Keuruu/ Keski-Suomi 22:31,2 +12:07,9
233 Pentti Kouvalainen Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
232 Kauno Kyhälä Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
239 Tauno Tolmunen Iisalmi/Ylä-Savo DNS

M80 : 3,0 km (V)

1. 250 Aarne Lehtisalo Vimpeli/ E-Pohjanmaa 11:33,2 +0,0
2. 254 Juhani Nuutinen Joensuu/ P-Karjala 11:51,7 +18,5
3. 256 Aarno Puumala Lehtimäki/ E-Pohjanmaa 12:31,1 +57,9
4. 255 Viljo Pesonen Pornainen/ Uusimaa 12:34,3 +1:01,1
5. 249 Tapani Häkkinen Toivakka/ Keski-Suomi 13:05,8 +1:32,6
6. 246 Eino Manninen Saarijärvi/ Keski-Suomi 13:16,0 +1:42,8
7. 248 Tapio Ollikainen Soini/ E-Pohjanmaa 13:19,5 +1:46,3
8. 251 Paavo Moisio Saarijärvi/ Keski-Suomi 14:18,5 +2:45,3
9. 253 Kalevi Vuolle Peräseinäjoki/ E-Pohjanmaa 14:41,5 +3:08,3
10. 252 Toivo Kylmäaho Kempele/ P-Pohjanmaa 14:54,8 +3:21,6
257 Pentti Kurvinen Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS
247 Niilo Rossi Hankasalmi/ Keski-Suomi DNS

N55 : 3,0 km (V)

1. 260 Tuula Vilminko Vihanti/ P-Pohjanmaa 12:54,6 +0,0
261 Mirva Pynnönen Konnevesi/ Keski-Suomi DNS

N60 : 3,0 km (V)

1. 264 Rauni Karstunen Haapavesi/ P-Pohjanmaa 11:44,9 +0,0
2. 263 Eija Vesterinen Laukaa/K-Suomi 16:36,4 +4:51,5

N65 : 3,0 km (V)

1. 268 Marjut Vuorenmaa Oulu/ P-Pohjanmaa 10:30,3
2. 267 Leena Härkönen Juva/ Etelä-Savo 11:24,9 +54,6
3. 272 Maire Vähäkyttä Ähtäri/ E-Pohjanmaa 12:05,8 +1:35,5
4. 271 Tuula Alho Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 13:46,1 +3:15,8
5. 269 Maire Eteläaho Alavus/ E-Pohjanmaa 14:36,3 +4:06,0
270 Marja-Leena Ilomäki Seinäjoki/ E-Pohjanmaa DNS

N70 : 3,0 km (V)

1. 282 Sinikka Salo Tampere/ Pirkanmaa 11:30,5 +0,0
2. 280 Tellervo Valkama Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 12:07,3 +36,8
3. 279 Marja-Liisa Pylväs Oulu/ P-Pohjanmaa 12:47,4 +1:16,9
4. 275 Alli Maja Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 13:34,0 +2:03,5
5. 281 Anja Rautiainen Pieksämäki/ Etelä-Savo 14:35,9 +3:05,4
6. 283 Marjatta Kiviniemi Alavus/ E-Pohjanmaa 14:51,4 +3:20,9
7. 276 Helvi Vidgren Leppävirta/ P-Savo 14:56,3 +3:25,8
8. 277 Anna-Maija Hautamäki Alavus/ E-Pohjanmaa 16:18,8 +4:48,3
9. 278 Riitta-Liisa Rantanen Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 17:23,4 +5:52,9

M55 : 5,0 km (V)

1. 287 Jyrki Ruutala Iisalmi/ Ylä-Savo 14:03,8 +0,0
2. 288 Väinö Mäkilä Raahe/ P-Pohjanmaa 14:23,1 +19,3
3. 289 Jussi Hytönen Pulkkila/ P-Pohjanmaa 14:58,7 +54,9
286 Seppo Viikki Haapamäki/ Keski-Suomi DNS

M60 : 5,0 km (V)

1. 296 Juhani Leppäsalmi Multia/ Keski-Suomi 14:10,9 +0,0
2. 305 Tapio Nieminen Kuorevesi/ Pirkanmaa 14:36,8 +25,9
3. 299 Martti Tenhunen Kiuruvesi/ Ylä-Savo 14:42,1 +31,2
4. 303 Mikko Hiltunen Oulu/ P-Pohjanmaa 15:38,9 +1:28,0
4. 304 Sulevi Leinonen Raahe/ P-Pohjanmaa 15:38,9 +1:28,0
6. 300 Harri Tarvainen Ruovesi/ Pirkanmaa 16:05,1 +1:54,2
7. 302 Juhani Niinimäki Kiuruvesi/ Ylä-Savo 16:13,4 +2:02,5
8. 297 Esa Rantakeisu Ylitornio/ Lappi 17:03,8 +2:52,9
9. 295 Pauli Vilminko Vihanti/ P-Pohjanmaa 17:16,5 +3:05,6
10. 301 Eero Saarenketo Alajärvi/ E-Pohjanmaa 18:03,0 +3:52,1
11. 291 Raine Räsänen Keuruu/K-Suomi 24:26,2 +10:15,3
294 Matti Luotio Keuruu/ Keski-Suomi DNS
293 Pauli Martikainen Haapavesi/ P-Pohjanmaa DNS
298 Eero Mäkipelto Keuruu/ Keski-Suomi DNS
292 Olavi Vanhapiha Ylitornio/ Lappi DNS

M65 : 5,0 km (V)

1. 309 Seppo Väisänen Mikkeli/ Etelä-Savo 13:52,0 +0,0
2. 316 Päivö Paavola Haapavesi/ P-Pohjanmaa 14:14,3 +22,3
3. 331 Heikki Punju Kajaani/ Kainuu 14:58,8 +1:06,8
4. 321 Martti Immonen Oulainen/ P-Pohjanmaa 15:17,1 +1:25,1
5. 332 Juhani Välimäki Karstula/ Keski-Suomi 16:06,4 +2:14,4
6. 327 Seppo Ranta-Eskola Oulainen/ P-Pohjanmaa 16:17,8 +2:25,8
7. 323 Kalervo Pieksämäki Pihtipudas/ Keski-Suomi 16:26,5 +2:34,5
8. 315 Kalle Saapunki Kuusamo/ P-Pohjanmaa 16:38,5 +2:46,5
9. 314 Esko Korhonen Oulu/ P-Pohjanmaa 16:49,1 +2:57,1
10. 308 Hiskias Jylkkä Raahe/ P-Pohjanmaa 17:15,0 +3:23,0
11. 313 Markku Jauhiainen Kiuruvesi/ Ylä-Savo 17:16,8 +3:24,8
12. 318 Raimo Koivisto Jalasjärvi/ E-Pohjanmaa 17:39,4 +3:47,4
13. 317 Unto Virkkula Nivala/ P-Pohjanmaa 17:55,2 +4:03,2
14. 311 Osmo Korhonen Kuopio/ Ylä-Savo 18:16,8 +4:24,8
15. 319 Heikki Kröger Kiuruvesi/ Ylä-Savo 18:23,6 +4:31,6
16. 320 Seppo Kataja Alajärvi/ E-Pohjanmaa 18:35,5 +4:43,5
17. 330 Lauri Lahtinen Keuruu/ Keski-Suomi 18:48,0 +4:56,0
18. 307 Martti Kuha Pihtipudas/K-Suomi 19:15,3 +5:23,3
19. 334 Alpo Talvensaari Kempele/ P-Pohjanmaa 19:17,6 +5:25,6
20. 329 Jouko Lyytikäinen Oulunsalo/ P-Pohjanmaa 19:29,5 +5:37,5
21. 326 Väinö Jurvanen Laukaa/ Keski-Suomi 19:53,0 +6:01,0
22. 312 Martti Vainio Haapamäki/ Keski-Suomi 20:13,2 +6:21,2
23. 310 Jussi Nevala Teuva/ E-Pohjanmaa 22:13,4 +8:21,4
324 Jorma Aho Keuruu/ Keski-Suomi DNS
333 Aulis Hahtola Seinäjoki/ E-Pohjanmaa DNS
325 Eero Karjalainen Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS
322 Mikko Kinnunen Kaustinen/ K-Pohjanmaa DNS
328 Osmo Soronen Oulu/ P-Pohjanmaa DNS

M70 : 5,0 km (V)

1. 342 Sauli Hujanen Iisalmi/ Ylä-Savo 14:49,1 +0,0
2. 363 Antero Autio Kiuruvesi/ Ylä-Savo 14:59,0 +9,9
3. 371 Vesa Ranta-Eskola Raahe/ P-Pohjanmaa 15:38,7 +49,6
4. 369 Jussi Kankaanpää Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 15:47,3 +58,2
5. 368 Seppo Törmä Lehtimäki/ E-Pohjanmaa 16:22,5 +1:33,4
6. 339 Esko Hyvärinen Polvijärvi/ P-Karjala 16:40,2 +1:51,1
7. 358 Hannu Hytönen Konnevesi/ Keski-Suomi 16:42,3 +1:53,2
8. 348 Paavo Piikki Juva/ Etelä-Savo 16:55,1 +2:06,0
9. 356 Taisto Voutilainen Toivakka/ Keski-Suomi 17:07,9 +2:18,8
10. 365 Veikko Karjalainen Nilsiä/ P-Savo 17:22,8 +2:33,7
11. 366 Martti Kähönen Muuruvesi/P-Savo 17:25,3 +2:36,2
12. 344 Raimo Pummila Keuruu/ Keski-Suomi 17:43,6 +2:54,5
13. 353 Aulis Pieksämäki Pihtipudas/ Keski-Suomi 17:55,7 +3:06,6
14. 354 Matti Rantanen Jämsä/ Keski-Suomi 18:06,1 +3:17,0
15. 346 Alpo Pelkonen Oulunsalo/ P-Pohjanmaa 18:18,8 +3:29,7
16. 361 Raimo Laakkonen Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa 18:43,9 +3:54,8
17. 350 Pekka Pohjola Kiiminki/ P-Pohjanmaa 18:58,6 +4:09,5
18. 338 Jussi Palonen Viitasaari/ Keski-Suomi 19:10,9 +4:21,8
19. 376 Kauko Ikonen Juva/ Etelä-Savo 19:27,8 +4:38,7
20. 351 Viljo Kaikkonen Ylitornio/ Lappi 19:33,3 +4:44,2
21. 377 Esko Taipalus Alavus/ E-Pohjanmaa 19:34,1 +4:45,0
22. 370 Väinö Pitkänen Hankasalmi/ Keski-Suomi 19:58,7 +5:09,6
23. 340 Reijo Pirttisalo Pyhäntä/ P-Pohjanmaa 20:17,9 +5:28,8
24. 337 Eino Hakala Alavus/ E-Pohjanmaa 20:26,4 +5:37,3
25. 360 Juhani Mahosenaho Pyhäntä/ P-Pohjanmaa 20:52,9 +6:03,8
26. 341 Markku Viinikka Keuruu/ Keski-Suomi 21:00,0 +6:10,9
27. 349 Tapani Hankaniemi Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 21:09,4 +6:20,3
28. 374 Veikko Ahonen Keuruu/ Keski-Suomi 21:12,0 +6:22,9
29. 364 Aarre Juurakko Alavus/ E-Pohjanmaa 21:17,7 +6:28,6
30. 359 Tauno Viinikainen Alavus/ E-Pohjanmaa 21:24,6 +6:35,5
31. 373 Antto Kulmala Keuruu/ Keski-Suomi 23:39,8 +8:50,7
32. 367 Pekka Lantto Juva/ Etelä-Savo 23:50,3 +9:01,2
352 Reino Kukkohovi Oulunsalo/ P-Pohjanmaa DNS
347 Markku Leinonen Alavus/ E-Pohjanmaa DNS
345 Heikki Leppänen Viitasaari/ Keski-Suomi DNS
355 Aarno Mars Evijärvi/ E-Pohjanmaa DNS
343 Jorma Myllykoski Pulkkila/ P-Pohjanmaa DNS
372 Reijo Oikari Saarijärvi/ Keski-Suomi DNS
362 Risto Rasi Alavus/ E-Pohjanmaa DNS
357 Jorma Turpeinen Viitasaari/ Keski-Suomi DNS
375 Pentti Vaalama Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS

Tulokset piirien välinen pistekisa:

Perinteinen 14.3. 2017
M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 N55 N60 N65 N70 N75 N85 YHT.
Etelä-Pohjanmaa 1 3 7 10 5 10 14 6 56
Etelä-Savo 5 10 2 7 1 8 33
Kainuu 4 1 5
Keski-Pohjanmaa 1 2 3
Keski-Suomi 10 6 14 13 7 3 7 60
Lappi 1 1 7 9
Pirkanmaa 9 1 7 17
Pohjois-Karjala 2 1 4 7
Pohjois-Pohjanmaa 1 1 14 6 6,5 2 1 5 2 38,5
Pohjois-Savo 1 2 1 2 6
Päijät-Häme 2 1 3
Uusimaa 3 3
Varsinais-Suomi 2,5 2,5
Ylä-Savo 3 3 5 1 2 14
Perinteinen yhteensä 4 25 34 47 40 24 7 2 4 22 24 22 2 257
Vapaa 15.3. 2017 M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 N55 N60 N65 N70 N75 N85
Etelä-Pohjanmaa 1 3 10 1 13 3 6 11 3 51
Etelä-Savo 7 3 5 4 2 7 28
Kainuu 4 4
Keski-Pohjanmaa 0
Keski-Suomi 8 7 10 10 4 1 6 46
Lappi 1 1 7 9
Pirkanmaa 6 1 7 14
Pohjois-Karjala 1 1 5 7
Pohjois-Pohjanmaa 3 6 15 9 7 1 2 3 6 4 56
Pohjois-Savo 1 2 1 2 6
Päijät-Häme
Uusimaa 3 3
Varsinais-Suomi 1 1
Ylä-Savo 4 5 2 12 1 4 28
Vapaa yhteensä 7 27 39 48 34 26 7 2 4 24 17 16 2 253
Kokonaispisteet M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 N55 N60 N65 N70 N75 N85
Etelä-Pohjanmaa 2 6 17 1 23 8 16 25 9 107 1.
Keski-Suomi 18 13 24 23 11 4 13 106 2.
Pohjois-Pohjanmaa 4 7 29 15 13,5 1 4 4 11 6 94,5 3.
Etelä-Savo 12 13 7 11 3 15 61 4.
Ylä-Savo 7 8 2 17 2 6 42 5.
Pirkanmaa 15 2 14 31 6.
Lappi 2 2 14 18 7.
Pohjois-Karjala 3 2 9 14 8.
Pohjois-Savo 2 4 1 1 4 12 9.
Kainuu 8 1 9 10.
Uusimaa 6 6 11.
Varsinais-Suomi 3,5 3,5 12.
Keski-Pohjanmaa 1 2 3 13.
Päijät-Häme 2 1 3 14.
Etelä-Häme
Kaikki yhteensä 11 52 73 95 74 50 14 4 8 39 48 38 4 510

PiirienPisteet2017

Tulokset_EL_Ke_lehtieroajat

Tulokset_EL_Ke_lehtikokonaisajat

Kuvia myös keskiviikolta Elli -galleriassa:

http://elli-ppmaa.net/galleria/index.php?/category/113

 

About the author

admin administrator