Monthly Archive maaliskuu 2017

Koulutuksia piirissä kevät 2017

Lehtikurssit sekä vapaaehtoistyön peruskurssit

Lataa esitteet tästä:

Apunen10_11.5. peruskurssi

Lehtikurssin ohjelma 2017_korj

Ilmoittautumiset ILMO:n kautta http://www.elli-ppmaa.net/ilmokoti/


Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piiri ry/ MSL

LEHTIKURSSI

Eteläinen (23,-) 8.5. klo 10-16 Honkamaja Hietalantie 91, 86300 Oulainen
Pohjoinen: (32,-) 9.5. klo 10-16 Limingan luontokeskus, Rantakurvi 6, 91900 Liminka
Ilmoittautuminen viimeistään ma 1.5. klo 9 mennessä Ilmoon/piiritoimistoon.

OHJELMA
9.00 Tulokahvit
9.15 Kurssin avaus Piirin pj./tj.
9.30 Joulun Aika 2015- palautetta, analysointia Tj. /päätoimittaja
Rauno Tuovinen
Joululehti järjestölehtenä Kurssilaiset
10.30 Ilmoitushankinta Rauno Tuovinen Muuttunut hinnoittelu
11.30 Lounas
12.30 Ilmoitusten hankinta ja lehden myynti Ryhmätyö
13.00 Jutun kirjoittaminen Pirkko Mehtomaa
14.00 Aikataulun noudattaminen,
lomakkeiden täyttäminen, ohjeet
ilmoitushankkijoille, kurssin päätös
Tj., päätoim. Rauno Tuovinen
14.45 Lähtökahvit
Turvallista kotimatkaa ja innostusta ilmoitushankintaan!

Kurssi on tarkoitettu yhdistysten joululehtivastaaville sekä muille asiasta kiinnostuneille. Osallistumista toivotaan ihan joka yhdistyksestä.
Ota mukaan vuoden 2016 Joulun Aika-lehti, mikäli olet sen säilyttänyt.
Yli jääneitä lehtiä on saatavilla kurssilta, samoin uusittuja ilmoitussopimuslomakkeita.
ÄLÄ KÄYTÄ VANHOJA!
TERVETULOA!


Tapahtuma: Hetki yhdessä – suuntamerkkejä apunen-toimintaan

Eläkeliitto RAY Apunen MSL
Aika: ke 10.5.2017 klo 9.00 – 15.00
Paikka: Ylivieska Käenpesä

Aika: to 11.5.2017 klo 9 – 15.00
Paikka: Ravintola Rauhala, Oulu
Tavoite: Perehtyä Eläkeliiton auttavan vapaaehtoistoiminnan perusteisiin sekä kohtaamiseen ja vuorovaikutukseen liittyviin asioihin.
Järjestäjä: Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piiri ja Eläkeliiton keskustoimisto
Ohjelma
09.00 – 09.30 Aamukahvit
09.30 – 10.00 Päivän avaus ja tutustuminen Pohjois-Pohjanmaan piiri / toiminnanjohtaja Rauno Tuovinen
Eläkeliiton keskustoimisto / suunnittelija Katja Harinen
10.00 – 11.30 apunen-toiminnan abc Katja Harinen
11.30 – 12.15 Lounastauko
12.15 – 13.15 apunen-toiminnan abc jatkuu…
13.15 – 13.45 Kahvitauko
13.45 – 14.30 Kohtaamisia apunen-toiminnassa
14.30 – 15.00 Palautekeskustelu ja aikaa kysymyksille
15.00 Kotimatkalle!

Eläkeliitto RAY Apunen MSL

 

Piirin kevätkokous ja piirin/Merijärven yhdistyksen 45 v. juhla 22.4.2017

Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piirin 45 v. juhla
ja Merijärven yhdistyksen 45 v. juhla

lauantaina 22.4.2017 klo 11.00
Merijärvellä Koivupuhdon koulun Kilpukkasalissa, Merijärventie 106 (Koulutie)

Aloitetaan ruokailulla klo 09.45
Pohjois-Pohjanmaan piirin sääntömääräinen kevätkokous samassa paikassa klo 13.00

Tervetuloa

Päivän ohjelma
klo 9.45 – 11.00 Vieraiden saapuminen, tervehdysten vastaanottaminen, valtakirjojen tarkastus, ruokalippujen ja arpojen myyntiä
Ruokailu 10,00 € / henkilö
11.00 – 13.00 Juhlaohjelma ja kahvitarjoilu
13.00 – Piirikokous
Ilmoitusasiat
Ruokailijoiden lukumäärää varten pyydämme ilmoittautumaan 18.4. -17 mennessä Jaakko Männistö puh. 040 5480749 tai sähköpostilla
mannisto.jaska[ät]gmail.com Myös mahdolliset erikoisruokavaliot
Ruokaliput voi varata myös etukäteen esimerkiksi ryhmälle, ilmoittamalla ja maksamalla Merijärven yhdistyksen tilille

Lataa ohjelma/kutsu tästä

Juhlaohjelma17

Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piirin golfmestaruus 20.6.2017 klo 10

Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piirin GOLFMESTARUUSKILPAILUT 2017

Aika: ti 20.06.2017 klo 10.00 alkaen väliaikalähdöin
Paikka: St Lake Golf, Niemeläntie 30, 86800 PYHÄSALMI
Sarjat:
Naiset PB punainen tii, max slope 36
Miehet A-sarja LP HCP keltainen tii, ( hcp -18,0)
Miehet B-sarja PB HCP punainen tii, ( hcp 18,1-36 )
Joukkuekilpailu: Samaan paikallisyhdistykseen kuuluvien jäsenten kolme (3) parasta BP-tulosta lasketaan yhteen ja joukkueissa täytyy olla molemmat sukupuolet edustettuina.
Palkinnot: Palkitaan kolme (3) parasta pelaajaa sarjoista sekä joukkuekilpailun kolme (3) parasta joukkuetta. Erikoiskisat: lähimmäksi lippua ja pisin draivi, joissa yleiset sarjat.
Kilpailumaksu: 45€ vieraat, sis. greenfeen, kilpailumaksun ja keittolounaan.
Pelioikeuden omaavilta 20€.
Ilmoittautuminen: su 18.6.2017 klo 16.00 mennessä www.lakegolf.fi sivuilta löytyvien ohjeiden mukaan. Mainitse lisäksi minkä osaston jäsen olet.
Lähtöajat ja tulokset nähtävillä www.lakegolf.fi
Lisätietoja: Tapani Röytiö 0440687414

TERVETULOA PYHÄJÄRVELLE

Eläkeliitto Pyhäjärven yhdistys ry
Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piiri

Lataa esite tästä Eläkeliiton P-P Mestaruuskisat 2017

Eläkeliiton hiihtomestaruus 2017 tulokset ke 15.3.

Tulokset

EL-Hiihdot_ke

N85 : 1,0 km (V)

1. 203 Anja Lång Siilinjärvi/ Pohjois-Savo 7:41,8
202 2 N85 DNS

M85 : 2,0 km (V)

Status 13.02.53

1. 207 Martti Multala Kiuruvesi/ Ylä-Savo 7:18,9
2. 210 Vilho Salo Ylistaro/ E-Pohjanmaa 8:09,3 +50,4
3. 206 Unto Hankilanoja Soini/ E-Pohjanmaa 9:55,9 +2:37,0
208 Eero Kurkinen Kittilä/ Lappi DNS
209 Pentti Nissinen Mikkeli/ Etelä-Savo

N75 : 2,0 km (V)

Status 13.02.53

1. 215 Pirjo Karetie Jyväskylä/ Keski-Suomi 7:05,8 +0,0
2. 219 Terttu Pakarinen Mikkeli/ Etelä-Savo 7:48,7 +42,9
3. 217 Anneli Lantto Joroinen/ Etelä-Savo 7:59,2 +53,4
4. 216 Annikki Runnakko Alavus/ E-Pohjanmaa 8:49,4 +1:43,6
5. 218 Toini Vasikkaniemi Ähtäri/ E-Pohjanmaa 11:37,3 +4:31,5
213 Aira Vasikkaniemi Ähtäri/ E-Pohjanmaa DNS
214 Valma Keskitalo Kittilä/ Lappi

M75 : 3,0 km (V)

1. 230 Mauri Miettunen Kemi/ Lappi 10:23,3 +0,0
2. 226 Martti Kivelä Jämsä/ Keski-Suomi 10:42,7 +19,4
3. 222 Riku Kyllönen Riistiina/E-Savo 10:57,5 +34,2
4. 234 Esko Mustonen Kuusamo/ P-Pohjanmaa 11:22,2 +58,9
5. 229 Esko Linna Nivala/ P-Pohjanmaa 11:37,3 +1:14,0
6. 243 Raimo Huppunen Aura/Varsinais-Suomi 11:38,4 +1:15,1
7. 237 Raimo Vuorenmaa Saarijärvi/ Keski-Suomi 11:50,0 +1:26,7
8. 235 Toivo Vainio Jyväskylä/ Keski-Suomi 12:09,0 +1:45,7
9. 240 Paavo Hanhela Kiiminki/ P-Pohjanmaa 12:17,1 +1:53,8
10. 224 Reijo Kauppila Tampere/ Pirkanmaa 12:18,7 +1:55,4
11. 236 Seppo Ilvonen Kitee/ P-Karjala 12:36,7 +2:13,4
12. 242 Esa Lintulahti Kyyjärvi/ Keski-Suomi 14:23,7 +4:00,4
13. 227 Taisto Puumala Lehtimäki/ E-Pohjanmaa 14:38,6 +4:15,3
14. 228 Viljo Pakarinen Mikkeli/ Etelä-Savo 14:58,8 +4:35,5
15. 231 Juhani Isotalus Alavieska/ P-Pohjanmaa 15:20,8 +4:57,5
16. 241 Kalle Pääkkö Kiuruvesi/ Ylä-Savo 16:22,7 +5:59,4
17. 238 Urpo Leppänen Keuruu/ Keski-Suomi 16:56,9 +6:33,6
18. 225 Osmo Kärkkäinen Keuruu/ Keski-Suomi 22:31,2 +12:07,9
233 Pentti Kouvalainen Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
232 Kauno Kyhälä Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
239 Tauno Tolmunen Iisalmi/Ylä-Savo DNS

M80 : 3,0 km (V)

1. 250 Aarne Lehtisalo Vimpeli/ E-Pohjanmaa 11:33,2 +0,0
2. 254 Juhani Nuutinen Joensuu/ P-Karjala 11:51,7 +18,5
3. 256 Aarno Puumala Lehtimäki/ E-Pohjanmaa 12:31,1 +57,9
4. 255 Viljo Pesonen Pornainen/ Uusimaa 12:34,3 +1:01,1
5. 249 Tapani Häkkinen Toivakka/ Keski-Suomi 13:05,8 +1:32,6
6. 246 Eino Manninen Saarijärvi/ Keski-Suomi 13:16,0 +1:42,8
7. 248 Tapio Ollikainen Soini/ E-Pohjanmaa 13:19,5 +1:46,3
8. 251 Paavo Moisio Saarijärvi/ Keski-Suomi 14:18,5 +2:45,3
9. 253 Kalevi Vuolle Peräseinäjoki/ E-Pohjanmaa 14:41,5 +3:08,3
10. 252 Toivo Kylmäaho Kempele/ P-Pohjanmaa 14:54,8 +3:21,6
257 Pentti Kurvinen Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS
247 Niilo Rossi Hankasalmi/ Keski-Suomi DNS

N55 : 3,0 km (V)

1. 260 Tuula Vilminko Vihanti/ P-Pohjanmaa 12:54,6 +0,0
261 Mirva Pynnönen Konnevesi/ Keski-Suomi DNS

N60 : 3,0 km (V)

1. 264 Rauni Karstunen Haapavesi/ P-Pohjanmaa 11:44,9 +0,0
2. 263 Eija Vesterinen Laukaa/K-Suomi 16:36,4 +4:51,5

N65 : 3,0 km (V)

1. 268 Marjut Vuorenmaa Oulu/ P-Pohjanmaa 10:30,3
2. 267 Leena Härkönen Juva/ Etelä-Savo 11:24,9 +54,6
3. 272 Maire Vähäkyttä Ähtäri/ E-Pohjanmaa 12:05,8 +1:35,5
4. 271 Tuula Alho Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 13:46,1 +3:15,8
5. 269 Maire Eteläaho Alavus/ E-Pohjanmaa 14:36,3 +4:06,0
270 Marja-Leena Ilomäki Seinäjoki/ E-Pohjanmaa DNS

N70 : 3,0 km (V)

1. 282 Sinikka Salo Tampere/ Pirkanmaa 11:30,5 +0,0
2. 280 Tellervo Valkama Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 12:07,3 +36,8
3. 279 Marja-Liisa Pylväs Oulu/ P-Pohjanmaa 12:47,4 +1:16,9
4. 275 Alli Maja Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 13:34,0 +2:03,5
5. 281 Anja Rautiainen Pieksämäki/ Etelä-Savo 14:35,9 +3:05,4
6. 283 Marjatta Kiviniemi Alavus/ E-Pohjanmaa 14:51,4 +3:20,9
7. 276 Helvi Vidgren Leppävirta/ P-Savo 14:56,3 +3:25,8
8. 277 Anna-Maija Hautamäki Alavus/ E-Pohjanmaa 16:18,8 +4:48,3
9. 278 Riitta-Liisa Rantanen Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 17:23,4 +5:52,9

M55 : 5,0 km (V)

1. 287 Jyrki Ruutala Iisalmi/ Ylä-Savo 14:03,8 +0,0
2. 288 Väinö Mäkilä Raahe/ P-Pohjanmaa 14:23,1 +19,3
3. 289 Jussi Hytönen Pulkkila/ P-Pohjanmaa 14:58,7 +54,9
286 Seppo Viikki Haapamäki/ Keski-Suomi DNS

M60 : 5,0 km (V)

1. 296 Juhani Leppäsalmi Multia/ Keski-Suomi 14:10,9 +0,0
2. 305 Tapio Nieminen Kuorevesi/ Pirkanmaa 14:36,8 +25,9
3. 299 Martti Tenhunen Kiuruvesi/ Ylä-Savo 14:42,1 +31,2
4. 303 Mikko Hiltunen Oulu/ P-Pohjanmaa 15:38,9 +1:28,0
4. 304 Sulevi Leinonen Raahe/ P-Pohjanmaa 15:38,9 +1:28,0
6. 300 Harri Tarvainen Ruovesi/ Pirkanmaa 16:05,1 +1:54,2
7. 302 Juhani Niinimäki Kiuruvesi/ Ylä-Savo 16:13,4 +2:02,5
8. 297 Esa Rantakeisu Ylitornio/ Lappi 17:03,8 +2:52,9
9. 295 Pauli Vilminko Vihanti/ P-Pohjanmaa 17:16,5 +3:05,6
10. 301 Eero Saarenketo Alajärvi/ E-Pohjanmaa 18:03,0 +3:52,1
11. 291 Raine Räsänen Keuruu/K-Suomi 24:26,2 +10:15,3
294 Matti Luotio Keuruu/ Keski-Suomi DNS
293 Pauli Martikainen Haapavesi/ P-Pohjanmaa DNS
298 Eero Mäkipelto Keuruu/ Keski-Suomi DNS
292 Olavi Vanhapiha Ylitornio/ Lappi DNS

M65 : 5,0 km (V)

1. 309 Seppo Väisänen Mikkeli/ Etelä-Savo 13:52,0 +0,0
2. 316 Päivö Paavola Haapavesi/ P-Pohjanmaa 14:14,3 +22,3
3. 331 Heikki Punju Kajaani/ Kainuu 14:58,8 +1:06,8
4. 321 Martti Immonen Oulainen/ P-Pohjanmaa 15:17,1 +1:25,1
5. 332 Juhani Välimäki Karstula/ Keski-Suomi 16:06,4 +2:14,4
6. 327 Seppo Ranta-Eskola Oulainen/ P-Pohjanmaa 16:17,8 +2:25,8
7. 323 Kalervo Pieksämäki Pihtipudas/ Keski-Suomi 16:26,5 +2:34,5
8. 315 Kalle Saapunki Kuusamo/ P-Pohjanmaa 16:38,5 +2:46,5
9. 314 Esko Korhonen Oulu/ P-Pohjanmaa 16:49,1 +2:57,1
10. 308 Hiskias Jylkkä Raahe/ P-Pohjanmaa 17:15,0 +3:23,0
11. 313 Markku Jauhiainen Kiuruvesi/ Ylä-Savo 17:16,8 +3:24,8
12. 318 Raimo Koivisto Jalasjärvi/ E-Pohjanmaa 17:39,4 +3:47,4
13. 317 Unto Virkkula Nivala/ P-Pohjanmaa 17:55,2 +4:03,2
14. 311 Osmo Korhonen Kuopio/ Ylä-Savo 18:16,8 +4:24,8
15. 319 Heikki Kröger Kiuruvesi/ Ylä-Savo 18:23,6 +4:31,6
16. 320 Seppo Kataja Alajärvi/ E-Pohjanmaa 18:35,5 +4:43,5
17. 330 Lauri Lahtinen Keuruu/ Keski-Suomi 18:48,0 +4:56,0
18. 307 Martti Kuha Pihtipudas/K-Suomi 19:15,3 +5:23,3
19. 334 Alpo Talvensaari Kempele/ P-Pohjanmaa 19:17,6 +5:25,6
20. 329 Jouko Lyytikäinen Oulunsalo/ P-Pohjanmaa 19:29,5 +5:37,5
21. 326 Väinö Jurvanen Laukaa/ Keski-Suomi 19:53,0 +6:01,0
22. 312 Martti Vainio Haapamäki/ Keski-Suomi 20:13,2 +6:21,2
23. 310 Jussi Nevala Teuva/ E-Pohjanmaa 22:13,4 +8:21,4
324 Jorma Aho Keuruu/ Keski-Suomi DNS
333 Aulis Hahtola Seinäjoki/ E-Pohjanmaa DNS
325 Eero Karjalainen Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS
322 Mikko Kinnunen Kaustinen/ K-Pohjanmaa DNS
328 Osmo Soronen Oulu/ P-Pohjanmaa DNS

M70 : 5,0 km (V)

1. 342 Sauli Hujanen Iisalmi/ Ylä-Savo 14:49,1 +0,0
2. 363 Antero Autio Kiuruvesi/ Ylä-Savo 14:59,0 +9,9
3. 371 Vesa Ranta-Eskola Raahe/ P-Pohjanmaa 15:38,7 +49,6
4. 369 Jussi Kankaanpää Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 15:47,3 +58,2
5. 368 Seppo Törmä Lehtimäki/ E-Pohjanmaa 16:22,5 +1:33,4
6. 339 Esko Hyvärinen Polvijärvi/ P-Karjala 16:40,2 +1:51,1
7. 358 Hannu Hytönen Konnevesi/ Keski-Suomi 16:42,3 +1:53,2
8. 348 Paavo Piikki Juva/ Etelä-Savo 16:55,1 +2:06,0
9. 356 Taisto Voutilainen Toivakka/ Keski-Suomi 17:07,9 +2:18,8
10. 365 Veikko Karjalainen Nilsiä/ P-Savo 17:22,8 +2:33,7
11. 366 Martti Kähönen Muuruvesi/P-Savo 17:25,3 +2:36,2
12. 344 Raimo Pummila Keuruu/ Keski-Suomi 17:43,6 +2:54,5
13. 353 Aulis Pieksämäki Pihtipudas/ Keski-Suomi 17:55,7 +3:06,6
14. 354 Matti Rantanen Jämsä/ Keski-Suomi 18:06,1 +3:17,0
15. 346 Alpo Pelkonen Oulunsalo/ P-Pohjanmaa 18:18,8 +3:29,7
16. 361 Raimo Laakkonen Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa 18:43,9 +3:54,8
17. 350 Pekka Pohjola Kiiminki/ P-Pohjanmaa 18:58,6 +4:09,5
18. 338 Jussi Palonen Viitasaari/ Keski-Suomi 19:10,9 +4:21,8
19. 376 Kauko Ikonen Juva/ Etelä-Savo 19:27,8 +4:38,7
20. 351 Viljo Kaikkonen Ylitornio/ Lappi 19:33,3 +4:44,2
21. 377 Esko Taipalus Alavus/ E-Pohjanmaa 19:34,1 +4:45,0
22. 370 Väinö Pitkänen Hankasalmi/ Keski-Suomi 19:58,7 +5:09,6
23. 340 Reijo Pirttisalo Pyhäntä/ P-Pohjanmaa 20:17,9 +5:28,8
24. 337 Eino Hakala Alavus/ E-Pohjanmaa 20:26,4 +5:37,3
25. 360 Juhani Mahosenaho Pyhäntä/ P-Pohjanmaa 20:52,9 +6:03,8
26. 341 Markku Viinikka Keuruu/ Keski-Suomi 21:00,0 +6:10,9
27. 349 Tapani Hankaniemi Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 21:09,4 +6:20,3
28. 374 Veikko Ahonen Keuruu/ Keski-Suomi 21:12,0 +6:22,9
29. 364 Aarre Juurakko Alavus/ E-Pohjanmaa 21:17,7 +6:28,6
30. 359 Tauno Viinikainen Alavus/ E-Pohjanmaa 21:24,6 +6:35,5
31. 373 Antto Kulmala Keuruu/ Keski-Suomi 23:39,8 +8:50,7
32. 367 Pekka Lantto Juva/ Etelä-Savo 23:50,3 +9:01,2
352 Reino Kukkohovi Oulunsalo/ P-Pohjanmaa DNS
347 Markku Leinonen Alavus/ E-Pohjanmaa DNS
345 Heikki Leppänen Viitasaari/ Keski-Suomi DNS
355 Aarno Mars Evijärvi/ E-Pohjanmaa DNS
343 Jorma Myllykoski Pulkkila/ P-Pohjanmaa DNS
372 Reijo Oikari Saarijärvi/ Keski-Suomi DNS
362 Risto Rasi Alavus/ E-Pohjanmaa DNS
357 Jorma Turpeinen Viitasaari/ Keski-Suomi DNS
375 Pentti Vaalama Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS

Tulokset piirien välinen pistekisa:

Perinteinen 14.3. 2017
M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 N55 N60 N65 N70 N75 N85 YHT.
Etelä-Pohjanmaa 1 3 7 10 5 10 14 6 56
Etelä-Savo 5 10 2 7 1 8 33
Kainuu 4 1 5
Keski-Pohjanmaa 1 2 3
Keski-Suomi 10 6 14 13 7 3 7 60
Lappi 1 1 7 9
Pirkanmaa 9 1 7 17
Pohjois-Karjala 2 1 4 7
Pohjois-Pohjanmaa 1 1 14 6 6,5 2 1 5 2 38,5
Pohjois-Savo 1 2 1 2 6
Päijät-Häme 2 1 3
Uusimaa 3 3
Varsinais-Suomi 2,5 2,5
Ylä-Savo 3 3 5 1 2 14
Perinteinen yhteensä 4 25 34 47 40 24 7 2 4 22 24 22 2 257
Vapaa 15.3. 2017 M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 N55 N60 N65 N70 N75 N85
Etelä-Pohjanmaa 1 3 10 1 13 3 6 11 3 51
Etelä-Savo 7 3 5 4 2 7 28
Kainuu 4 4
Keski-Pohjanmaa 0
Keski-Suomi 8 7 10 10 4 1 6 46
Lappi 1 1 7 9
Pirkanmaa 6 1 7 14
Pohjois-Karjala 1 1 5 7
Pohjois-Pohjanmaa 3 6 15 9 7 1 2 3 6 4 56
Pohjois-Savo 1 2 1 2 6
Päijät-Häme
Uusimaa 3 3
Varsinais-Suomi 1 1
Ylä-Savo 4 5 2 12 1 4 28
Vapaa yhteensä 7 27 39 48 34 26 7 2 4 24 17 16 2 253
Kokonaispisteet M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 N55 N60 N65 N70 N75 N85
Etelä-Pohjanmaa 2 6 17 1 23 8 16 25 9 107 1.
Keski-Suomi 18 13 24 23 11 4 13 106 2.
Pohjois-Pohjanmaa 4 7 29 15 13,5 1 4 4 11 6 94,5 3.
Etelä-Savo 12 13 7 11 3 15 61 4.
Ylä-Savo 7 8 2 17 2 6 42 5.
Pirkanmaa 15 2 14 31 6.
Lappi 2 2 14 18 7.
Pohjois-Karjala 3 2 9 14 8.
Pohjois-Savo 2 4 1 1 4 12 9.
Kainuu 8 1 9 10.
Uusimaa 6 6 11.
Varsinais-Suomi 3,5 3,5 12.
Keski-Pohjanmaa 1 2 3 13.
Päijät-Häme 2 1 3 14.
Etelä-Häme
Kaikki yhteensä 11 52 73 95 74 50 14 4 8 39 48 38 4 510

PiirienPisteet2017

Tulokset_EL_Ke_lehtieroajat

Tulokset_EL_Ke_lehtikokonaisajat

Kuvia myös keskiviikolta Elli -galleriassa:

http://elli-ppmaa.net/galleria/index.php?/category/113

 

Liiton hiihtomestaruus 2017, joukkuepisteet 1. päivän jälkeen

Perinteinen 14.3. 2017
M55 M60 M65 M70 M75 M80 M85 M90 N55 N60 N65 N70 N75 N80 N85 N90 YHT.
Etelä-Häme
Etelä-Pohjanmaa 1 3 7 10 5 10 14 6 56
Etelä-Savo 5 10 2 7 1 8 33
Kainuu 4 1 5
Keski-Pohjanmaa 1 2 3
Keski-Suomi 10 6 14 13 7 3 7 60
Kymi
Lappi 1 1 7 9
Pirkanmaa 9 1 7 17
Pohjois-Karjala 2 1 4 7
Pohjois-Pohjanmaa 1 1 14 6 6,5 2 1 5 2 38,5
Pohjois-Savo 1 2 1 2 6
Päijät-Häme 2 1 3
Uusimaa 3 3
Varsinais-Suomi 2,5 2,5
Ylä-Savo 3 3 5 1 2 14
Perinteinen yht. 4 25 34 47 40 24 7 2 4 22 24 22 2 257

Eläkeliiton hiihtomestaruus 2017 tulokset ti 14.3.

Eläkeliiton Mestaruushiihdot Pyhäjärven Honkavuorella 14.3.2017 ( P )

N85 : 1,0 km (P)

1. 3 Anja Lång Siilinjärvi/ Pohjois-Savo 6:49,4
2 Valma Keskitalo Kittilä/Lappi DNS

M85 : 2,0 km (P)

1. 6 Viho Salo Ylistaro/ E-Pohjanmaa 7:18,9 +0,0
2. 7 Martti Multala Kiuruvesi/ Ylä-Savo 7:51,2 +32,3
3. 9 Unto Hankilanoja Soini/ E-Pohjanmaa 8:58,5 +1:39,6
8 Veikko Alapudas Merijärvi/ P-Pohjanmaa DNS
11 Eero Kurkinen Kittilä/ Lappi DNS
10 Pentti Nissinen Mikkeli/ Etelä-Savo DNS

N75 : 2,0 km (P)

1. 16 Pirjo Karetie Jyväskylä/ Keski-Suomi 7:27,3 +0,0
2. 18 Terttu Pakarinen Mikkeli/ Etelä-Savo 7:56,7 +29,4
3. 21 Annikki Runnakko Alavus/ E-Pohjanmaa 8:34,2 +1:06,9
4. 20 Anneli Lantto Joroinen/ Etelä-Savo 9:23,9 +1:56,6
5. 15 Toini Vasikkaniemi Ähtäri/ E-Pohjanmaa 10:55,1 +3:27,8
6. 17 Vieno Nieminen Sysmä/ Päijät-Häme 11:21,7 +3:54,4
19 Aira Vasikkaniemi Ähtäri/ E-Pohjanmaa DNS

M75 : 3,0 km (P)

1. 30 Mauri Miettunen Kemi/ Lappi 10:36,6 +0,0
2. 41 Martti Kivelä Jämsä/ Keski-Suomi 10:37,9 +1,3
3. 32 Toivo Vainio Jyväskylä/ Keski-Suomi 10:43,7 +7,1
4. 31 Esko Mustonen Kuusamo/ P-Pohjanmaa 10:57,2 +20,6
4. 54 Raimo Huppunen Aura/V-Suomi 10:57,2 +20,6
6. 25 Riku Kyllönen Ristiina/Etelä-Savo 11:03,9 +27,3
7. 51 Raimo Vuorenmaa Saarijärvi/ Keski-Suomi 11:11,0 +34,4
8. 49 Seppo Ilvonen Kitee/ P-Karjala 11:36,2 +59,6
9. 43 Paavo Hanhela Kiiminki/ P-Pohjanmaa 11:37,2 +1:00,6
10. 38 Reijo Kauppila Tampere/ Pirkanmaa 11:45,2 +1:08,6
11. 29 Paavo Saarenpää Sievi/ K-Pohjanmaa 11:49,4 +1:12,8
12. 27 Kalle Helenius Pulkkila/ P-Pohjanmaa 11:54,2 +1:17,6
13. 46 Timo Kalliokoski Sievi/ K-Pohjanmaa 11:56,4 +1:19,8
14. 40 Eero Mikkonen Kiiminki/ P-Pohjanmaa 12:22,7 +1:46,1
15. 50 Toivo Hautamäki Nivala/ P-Pohjanmaa 12:31,7 +1:55,1
16. 47 Kalervo Räisälä Kuhmo/ Kainuu 12:38,7 +2:02,1
17. 48 Pentti Nieminen Sysmä/ Päijät-Häme 12:40,8 +2:04,2
18. 42 Jorma Riekkinen Muuruvesi/P-Savo 12:52,2 +2:15,6
19. 53 Viljo Pakarinen Mikkeli/ Etelä-Savo 13:31,8 +2:55,2
20. 34 Esa Lintulahti Kyyjärvi/ Keski-Suomi 13:48,0 +3:11,4
21. 35 Kalle Pääkkö Kiuruvesi/ Ylä-Savo 14:33,3 +3:56,7
22. 37 Urpo Leppänen Keuruu/ Keski-Suomi 15:07,0 +4:30,4
23. 45 Ahti Marjamäki Sysmä/ Päijät-Häme 16:44,9 +6:08,3
24. 28 Osmo Kärkkäinen Keuruu/ Keski-Suomi 19:27,7 +8:51,1
44 Juhani Isotalus Alavieska/ P-Pohjanmaa DNS
26 Martti Keränen Kiuruvesi/ Ylä-Savo DNS
33 Pentti Kouvalainen Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
36 Kauno Kyhälä Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
52 Kalle Männikkö Muhos/ P-Pohjanmaa DNS
39 Tauno Tolmunen Iisalmi/ Ylä-Savo DNS

M80 : 3,0 km (P)

1. 60 Aarne Lehtisalo Vimpeli/ E-Pohjanmaa 11:42,2 +0,0
2. 61 Tapani Häkkinen Toivakka/ Keski-Suomi 11:49,7 +7,5
3. 58 Juhani Nuutinen Joensuu/ P-Karjala 12:00,1 +17,9
4. 64 Viljo Pesonen Pornainen/ Uusimaa 12:05,3 +23,1
5. 65 Tapio Ollikainen Soini/ E-Pohjanmaa 12:19,4 +37,2
6. 56 Eino Manninen Saarijärvi/ Keski-Suomi 12:22,3 +40,1
7. 62 Pentti Kurvinen Jyväskylä/ Keski-Suomi 14:08,9 +2:26,7
8. 59 Kalevi Vuolle Peräseinäjoki/ E-Pohjanmaa 14:24,7 +2:42,5
57 Paavo Moisio Saarijärvi/ Keski-Suomi DNS
63 Niilo Rossi Hankasalmi/ Keski-Suomi DNS

N55 : 3,0 km (P)

1. 69 Tuula Vilminko Vihanti/ P-Pohjanmaa 12:04,4 +0,0
68 Mirva Pynnönen Konnevesi/ Keski-Suomi DNS

N60 : 3,0 km (P)

1. 71 Eija Vesterinen Laukaa/K-Suomi 13:53,7 +0,0
2. 72 Eira Saarela Kiiminki/ P-Pohjanmaa 15:21,9 +1:28,2

N65 : 3,0 km (P)

1. 79 Leena Härkönen Juva/ Etelä-Savo 11:28,5 +0,0
2. 75 Marjut Vuorenmaa Oulu/ P-Pohjanmaa 11:29,3 +0,8
3. 78 Maire Vähäkyttä Ähtäri/ E-Pohjanmaa 12:41,0 +1:12,5
4. 80 Maire Eteläaho Alavus/ E-Pohjanmaa 14:56,1 +3:27,6
5. 77 Tuula Alho Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 16:16,2 +4:47,7
6. 76 Marja-Leena Ilomäki Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 21:23,4 +9:54,9
74 Irma Tissari Konnevesi/K-Suomi DNS

N70 : 3,0 km (P)

1. 87 Sinikka Salo Tampere/ Pirkanmaa 12:10,1 +0,0
2. 85 Tellervo Valkama Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 12:47,1 +37,0
3. 88 Alli Maja Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 13:12,1 +1:02,0
4. 90 Marjatta Kiviniemi Alavus/ E-Pohjanmaa 13:32,5 +1:22,4
5. 84 Marja-Liisa Pylväs Oulu/ P-Pohjanmaa 13:34,0 +1:23,9
6. 86 Anja Rautiainen Pieksämäki/ Etelä-Savo 15:31,0 +3:20,9
7. 83 Anna-Maija Hautamäki Alavus/ E-Pohjanmaa 16:15,0 +4:04,9
8. 89 Riitta-Liisa Rantanen Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 17:44,7 +5:34,6

M55 : 5,0 km (P)

1. 95 Jyrki Ruutala Iisalmi/ Ylä-Savo 14:46,4
2. 94 Jussi Hytönen Pulkkila/ P-Pohjanmaa 14:47,8 +1,4

M60 : 5,0 km (P)

1. 106 Tapio Nieminen Kuorevesi/ Pirkanmaa 14:31,2 +0,0
2. 107 Juhani Leppäsalmi Multia/ Keski-Suomi 14:48,8 +17,6
3. 104 Matti Luotio Keuruu/ Keski-Suomi 15:09,0 +37,8
4. 99 Juhani Niinimäki Kiuruvesi/ Ylä-Savo 15:16,3 +45,1
5. 108 Harri Tarvainen Ruovesi/ Pirkanmaa 15:37,3 +1:06,1
6. 101 Pauli Vilminko Vihanti/ P-Pohjanmaa 16:46,9 +2:15,7
7. 100 Esa Rantakeisu Ylitornio/ Lappi 17:13,6 +2:42,4
8. 98 Eero Saarenketo Alajärvi/ E-Pohjanmaa 18:27,8 +3:56,6
9. 97 Raimo Räsänen Keuruu/K-Suomi 21:30,7 +6:59,5
103 Pauli Martikainen Haapavesi/ P-Pohjanmaa DNS
105 Eero Mäkipelto Keuruu/ Keski-Suomi DNS
102 Olavi Vanhapiha Ylitornio/ Lappi DNS

M65 : 5,0 km (P)

1. 130 Päiviö Paavola Haapavesi/ P-Pohjanmaa 14:14,7 +0,0
2. 112 Seppo Väisänen Mikkeli/ Etelä-Savo 14:51,1 +36,4
3. 124 Eero Väisänen Kuhmo/ Kainuu 14:55,8 +41,1
4. 123 Martti Immonen Oulainen/ P-Pohjanmaa 15:19,2 +1:04,5
5. 133 Juhani Välimäki Karstula/ Keski-Suomi 15:37,8 +1:23,1
6. 131 Seppo Malila Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa 15:57,1 +1:42,4
7. 118 Jorma Aho Keuruu/ Keski-Suomi 16:25,3 +2:10,6
8. 113 Seppo Ranta-Eskola Oulainen/ P-Pohjanmaa 16:36,8 +2:22,1
9. 125 Kalle Saapunki Kuusamo/ P-Pohjanmaa 16:38,2 +2:23,5
10. 120 Martti Vainio Haapamäki/ Keski-Suomi 16:56,2 +2:41,5
11. 114 Raimo Koivisto Jalasjärvi/ E-Pohjanmaa 16:56,4 +2:41,7
12. 129 Hiskias Jylkkä Raahe/ P-Pohjanmaa 17:30,8 +3:16,1
13. 122 Osmo Korhonen Kuopio/ Pohjois-Savo 18:41,3 +4:26,6
14. 132 Jussi Nevala Teuva/ E-Pohjanmaa 18:47,6 +4:32,9
15. 115 Seppo Kataja Alajärvi/ E-Pohjanmaa 19:00,3 +4:45,6
16. 121 Mikko Korkia-Aho Sievi/ K-Pohjanmaa 19:04,0 +4:49,3
17. 116 Väinö Jurvanen Laukaa/ Keski-Suomi 20:52,9 +6:38,2
18. 127 Lauri Lahtinen Keuruu/ Keski-Suomi 21:05,2 +6:50,5
126 Aulis Hahtola Seinäjoki/ E-Pohjanmaa DNS
119 Markku Jauhiainen Kiuruvesi/ Ylä-Savo DNS
128 Eero Karjalainen Jyväskylä/ Keski-Suomi DNS
117 Mikko Kinnunen Kaustinen/ K-Pohjanmaa DNS
111 Kalervo Pieksämäki Pihtipudas/ Keski-Suomi DNS

M70 : 5,0 km (P)

1. 149 Martti Reinikainen Kangasniemi/ Etelä-Savo 15:40,0 +0,0
2. 142 Sauli Hujanen Iisalmi/ Ylä-Savo 15:40,8 +0,8
3. 160 Vesa Ranta-Eskola Raahe/ P-Pohjanmaa 16:04,2 +24,2
4. 172 Raimo Pummila Keuruu/ Keski-Suomi 16:18,8 +38,8
5. 144 Esko Hyvärinen Polvijärvi/ P-Karjala 16:24,7 +44,7
6. 161 Jussi Kankaanpää Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 16:36,0 +56,0
7. 165 Paavo Piikki Juva/ Etelä-Savo 16:38,6 +58,6
8. 169 Heikki Leppänen Viitasaari/ Keski-Suomi 16:57,1 +1:17,1
9. 171 Jussi Palonen Viitasaari/ Keski-Suomi 17:14,8 +1:34,8
10. 147 Hannu Hytönen Konnevesi/ Keski-Suomi 18:20,3 +2:40,3
11. 157 Veikko Ahonen Keuruu/ Keski-Suomi 18:21,5 +2:41,5
12. 140 Alpo Pelkonen Oulunsalo/ P-Pohjanmaa 18:22,1 +2:42,1
13. 136 Taisto Voutilainen Toivakka/ Keski-Suomi 18:30,6 +2:50,6
14. 159 Reijo Oikari Saarijärvi/ Keski-Suomi 19:12,8 +3:32,8
15. 153 Aarre Juurakko Alavus/ E-Pohjanmaa 19:13,9 +3:33,9
16. 166 Eino Hakala Alavus/ E-Pohjanmaa 19:20,8 +3:40,8
17. 143 Martti Kähönen Muuruvesi/P-Savo 19:25,2 +3:45,2
18. 137 Pentti Vaalama Jyväskylä/ Keski-Suomi 19:25,5 +3:45,5
19. 154 Viljo Kaikkonen Ylitornio/ Lappi 19:33,7 +3:53,7
20. 139 Matti Rantanen Jämsä/ Keski-Suomi 19:35,4 +3:55,4
21. 138 Esko Taipalus Alavus/ E-Pohjanmaa 19:38,1 +3:58,1
22. 158 Reino Kukkohovi Oulunsalo/ P-Pohjanmaa 19:45,9 +4:05,9
23. 151 Markku Viinikka Keuruu/ Keski-Suomi 20:26,8 +4:46,8
24. 167 Kauko Ikonen Juva/ Etelä-Savo 20:34,6 +4:54,6
25. 148 Veikko Karjalainen Nilsiä/ P-Savo 20:44,1 +5:04,1
26. 141 Tauno Viinikainen Alavus/ E-Pohjanmaa 21:11,1 +5:31,1
27. 146 Väinö Pitkänen Hankasalmi/ Keski-Suomi 21:28,9 +5:48,9
28. 162 Tapani Hankaniemi Seinäjoki/ E-Pohjanmaa 22:08,7 +6:28,7
29. 150 Antto Kulmala Keuruu/ Keski-Suomi 22:40,1 +7:00,1
30. 163 Pekka Lantto Joroinen/ Etelä-Savo 23:51,1 +8:11,1
31. 170 Risto Rasi Alavus/ E-Pohjanmaa 24:34,5 +8:54,5
152 Raimo Laakkonen Pyhäjärvi/ P-Pohjanmaa DNS
155 Markku Leinonen Alavus/ E-Pohjanmaa DNS
156 Aarno Mars Evijärvi/ E-Pohjanmaa DNS
164 Aulis Pieksämäki Pihtipudas/ Keski-Suomi DNS
168 Kari Siekkinen Haapavesi/ P-Pohjanmaa DNS
145 Jorma Turpeinen Viitasaari/ Keski-Suomi DNS

Viesti

VIESTI – (N55 1,5 + M70 1,5 + M60 1,5 + M55 1,5 km) – Lähti : 5, Keskeytti : 0, Hylätty : 0, Avoinna : 19


  1.     2  Pohjois-Pohjanmaa-1                                      17.34,6
      Osuus 1     Marjut Vuorenmaa                             1      4.58,4
      Osuus 2     Vesa  Ranta-Eskola                           1      9.30,7            2        4.32,2
      Osuus 3     Päiviö Paavola                               1     13.31,4            1        4.00,7
      Osuus 4     Jussi Hytönen                                1     17.34,6            1        4.03,2


  2.     1  Keski-Suomi-1                                            19.00,8
      Osuus 1     Pirjo Karetie                                3      5.51,4
      Osuus 2     Raimo Pummila                                2     10.20,5            1        4.29,0
      Osuus 3     Juhani Välimäki                              2     14.42,2            4        4.21,7
      Osuus 4     Juhani Leppisalmi                            2     19.00,8            3        4.18,6


  3.     4  Keski-Suomi-2                                            19.19,7
      Osuus 1     Eija Vesterinen                              4      6.11,1
      Osuus 2     Jussi Palonen                                3     10.49,3            3        4.38,1
      Osuus 3     Jorma Aho                                    3     15.09,3            3        4.19,9
      Osuus 4     Matti Luotio                                 3     19.19,7            2        4.10,4


  4.     3  Etelä-Pohjanmaa-1                                        20.16,0
      Osuus 1     Tellervo Valkama                             2      5.37,9
      Osuus 2     Eino Hakala                                  4     10.50,6            4        5.12,7
      Osuus 3     Jussi Kankaanpää                             4     15.40,5            5        4.49,8
      Osuus 4     Raimo Koivisto                               4     20.16,0            5        4.35,5


  5.     5  Pohjois-Pohjnamaa-2                                      20.42,3
      Osuus 1     Marja-Liisa Pylväs                           5      6.35,7
      Osuus 2     Alpo Pelkonen                                5     11.49,4            5        5.13,7
      Osuus 3     Martti Immonen                               5     16.07,1            2        4.17,6
      Osuus 4     Seppo Malila                                 5     20.42,3            4        4.35,2

Ero ajat ja kokonaisajat:

TiTuloksetLehtiEroajat

TiTuloksetLehtiKokonaisajat

 

 

Tietoa Eläkeliiton mestaruushiihdoista 14.-15.3.2017

Lue lisää tästä osoitteesta. Päivitämme ajantasaista tietoa koko ajan, pysy kuulolla. Ohessa perusohjeet sekä organisaatio liitetiedostoina (tulostuskelpoinen muoto) sekä alla tekstimuotoisena.

Kilpailuohjeet

Kilpailuorganisaatio 9.3.2017


Eläkeliiton mestaruushiihdot 14.-15.3.2017

KILPAILUOHJEET

Autojen pysäköinti Hiisituvan pysäköintialueella (Jyväskyläntie 943 B) ja läheisellä pellolla.

Asuntoautojen pysäköinti (yöpyminen) Ahtolan hiihtomajan pihassa (Jyväskyläntie 963), opastus kilpailukansliasta. Hinta 20 €/vrk (sis. sähkön, wc:n ja suihkun käytön). Varaukset Kauko Tikkanen, p.0400 548 638.

Kilpailukanslia on Hiisituvan alakerrassa. Kilpailunumerot luovutetaan yksitellen, varmistakaa että osallistumismaksu on ennakkoon maksettu. Palauttamatta jätetystä numerosta veloitamme 50 €.

Kanslia on avoinna maanantaina 13.3. klo 12-20, tiistaina 14.3. klo 8-16, keskiviikkona 15.3. klo 8-16.

Ilmoitustaulu on Hiisituvan edessä.

Lähtölistat, kilpailuohjeet, latukartta ja organisaatio ovat nähtävinä kisasivuilla ja ilmoitustaululla.

Rataan tutustuminen maanantaina 13.3. klo 12-19, tiistaina 14.3. klo 8.00-10.55 ja klo 15-19, keskiviikkona 15.3. klo 8.00-9.55.

Pukeutumis- ja peseytymistilat ovat Hiisituvalla sekä Pyhäsalmen uimahallilla.

Suksien voitelutilat ovat pysäköintialueen vieressä olevassa huoltorakennuksessa.

Suksien testaus ja verryttely tapahtuu niille osoitetuilla laduilla. Kilpailun aikana kilpa- ladulla verryttely on estetty. Kilpaladut suljetaan 5 minuuttia ennen kilpailun alkua.

Kilpailu hiihdetään 1, 2, 3 ja 5 km laduilla, viesti 1,5 km ladulla.

Palkintojen jako tiistain kilpailujen osalta tapahtuu Hotelli Pyhäsalmessa klo 18.00. Keskiviikon kilpailujen palkinnot jaetaan kilpailukeskuksessa. Palkittavien määrä on nähtävänä ilmoitustaululla, palkintojen jakoaika ilmoitetaan kenttäkuulutuksella.

Yleisökahvio on Hiisituvan salissa.

Ruokailu stadionalueella olevassa teltassa. Keittolounas 7 €, sis. leivän ja juoman.

Vessoja on Hiisituvan alakerrassa, pukutiloissa sekä talon takana.

Latujen ylitys stadionalueella on sallittu vain lähtösuoran jälkeisen ylikulkusillan kautta.

Ensiapupäivystys on stadionalueella sekä ja maastossa luototornin luona. Ea-vastuu- henkilön puh.nro 040 654 7108, yleinen hätänumero 112.

Tervetuloa Eläkeliiton mestaruushiihtoihin Pyhäjärvelle!


Kilpailuorganisaatio

Kilpailunjohtaja Kauko Tikkanen 0400 548 638
Sihteeri Maria-Leena Mehtälä 040 727 3552
Kisaemäntä/palk.jako Helena Takalo 040 686 1510
Tiedotus Paavo Leskinen 0400 388 661
Kilpailukanslia Terttu Koirikivi 040 587 1526
Stadionpäällikkö Esa Ryynänen 040 574 9384
Tulospalvelu Pekka Nikula 044 542 8987
Kuulutus Pauli Pesonen 0400 388 335
Lähtö Teuvo Takalo 044 061 4700
Maali Hannu Kohijoki 040 356 6515
Ratamestari Toivo Nybacka 040 548 9667
Latukone Pekka Niskanen 044 445 7875
Hiihtotapavalvonta Lauri Ylikangas 040 570 7394
Järjestyksenvalvonta Martti Pappila 0400 685 647
Autojen pysäköinti Olavi Marin 0400 738 439
Huoltokopit/opasteet Erkki Manninen 045 314 4544
Äänitekniikka Ari Heikkilä 0400 684 093
Sähkötekniikka Risto Laitila 0500 642 517
Ravintola Aila Vasko 040 847 6818
Kahvio Kaija Aarniolehto 050 511 9865
Ensiapu Aimo Rissanen
040 654 7108

Tuomarineuvosto
TD Erkki Ryynänen 045 876 5858
Kilpailunjohtaja Kauko Tikkanen 0400 548 638
P-P:n piirin edustaja Rauno Tuovinen 044 585 8677
Kilpailijoiden edustaja Jussi Nevala 050 555 1468


Latukartat

PDF muotoisina (tulostuksessa toimivampi)

1_2km

3km

5km

viestit

Kartat kuvatiedostoina

 


HUOM!

Tiistain viestiin voi ilmoittautua vielä paikan päällä, henkilökohtaisen kilpailun jälkeen. Näillä näkymin tiistain henkilökohtainen kilpailu on ohi noin klo 12.45. Siitä on yli tunti aikaa viestin starttiin.

Osallistujaluettelo  löytyy täältä http://www.elli-ppmaa.net/artikkelit/osallistujaluettelo-elakeliiton-hiihtomestaruus-14-15-3-2017-pyhajarven-honkavuorella/ Jokainen ilmoittautunut voi tarkistaa onko ilmoittautuminen tullut perille ja onko nimi oikeassa sarjassa.


 

Piirin keilamestaruus EL Kuusamo 3.3.2017

Rökälevoitto Kuusamon yhdistykselle

 

EL Kuusamon yhdistys isännöi kolmansia piirin keilamestaruuskisoja. Yhdistys vastasi järjestelyistä ja  oli liikkeellä myös suurella joukkueella. Joukkuekisan kiertopalkinto jäikin Kuusamoon. Itseasiassa Kuusamon yhdistys otti komean kolmoisvoiton. Nivalan OP:n lahjoittamassa kiertopokaalissa on nyt siis kaksi kiinnitystä Ylivieskalle ja yksi Kuusamolle.

Yksilökisassa parhaan tuloksen keilasi Oulun yhdistystä edustanut Urpo Hannula. Naisten sarjan voitto meni niin ikään Kuusamoon, parhaan tuloksen keilasi Eeva Korva.

Tulokset oheisista liitteistä:

tulokset_naiset

tulokset_miehet

tulokset_1-6

tulokset_7-12

Kuvia Elli galleriassa

http://elli-ppmaa.net/galleria/index.php?/category/115